Če ostanemo brez zaposlitve, že tako to ni prijetna stvar, še manj prijetno pa je, če nam ne bi bila izplačana odpravnina, katero smo si v skladu z zakonom (Zakon o delovnih razmerjih – ZDR-1) zaslužili in bi nam morala biti izplačana. Današnji članek bomo posvetili odpravnini zaposlenim na splošno in kaj lahko storimo, če nam delodajalec odpravnine ne izplača.
Kot vemo, ne dobimo odpravnine ob vsaki odpovedi, prav gotovo nismo upravičeni do opravnine, če sami podamo odpoved pogodbe o zaposlitvi. Smo pa upravičeni do odpravnine, kaj pomeni, da nam jo mora delodajalec izplačati, v primeru, da nam preneha delovno razmerje iz poslovnih razlogov ali pa iz razloga nesposobnosti.
Kako do višine odpravnine, do katere smo upravičeni? Kot osnova za izračun se jemlje povprečna mesečna plača, jo je delavec prejemal ali pa bi jo naj prejemal v zadnjih 3 mesecih, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo.
Višina te osnove pa je odvisna od tega, kako dolgo je bil delavec pri delodajalcu zaposlen:
»– 1/5 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do deset let,
– 1/4 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot deset let do 20 let,
– 1/3 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot 20 let.«
Je pa za odpravnino določena tudi zgornja meja. Torej, odpravnina ne sme presegati 10-kratnika osnove zadnjih 3 mesečnih plač, lahko pa je z kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti dogovorjeno drugače. Prav tako je pa izplačilo z zakonom določeno do prenehanja pogodbe o zaposlitvi, če ponovno kolektivna pogodba na ravni dejavnosti ne narekuje drugače.
V to dobo za odpravnino se všteva tudi delo, ki ga je zaposleni opravljal pri »delodajalčevih prednikih«.
V primeru, da bam delodajalec ne izplača odpravnine, ki vam pripada, lahko svojo pravico pridobite in izterjate po pravni poti. Zastaralni rok za denarne terjatve iz naslova delovnega razmerja pa zastara v roku 5 let.
Želite pravno pomoč hitro, enostavno in kar iz domačega naslonjača?
Pokličite naše svetovalce!